Предимства на природния газ

Европейската комисия се подготвя за създаване на дигитално евро

Европейската комисия се подготвя за създаване на дигитално евро, става ясно от проектозакон, видян днес от ДПА. Потребителите в...

Спад на инфлацията и ръст на БВП отчита НСИ

Годишната инфлация за април 2023 спрямо април 2022 е 11,6% Годишната инфлация за април 2023 спрямо април 2022 е...

Оранжев код за жега в 9 области

Оранжев код за опасно горещо време издаде Националният институт по метеорология и хидрология за девет области в страната за днес, 14 юли:...

България е сред страните от ЕС, в които най-малко работещи са използвали дигитални устройства през 2022 г.

През 2022 г. близо 30 на сто от работещите в страните от Европейския съюз, на възраст между 15 и 74 години, са...

Цените на петрола държат ниво в очакване на решението на УФР за лихвите

Цените на петрола останаха почти без промяна в азиатска търговия днес като инвеститорите очакват резултатите от срещата на Управлението за федерален резерв...

Природният газ е най-чистият горящ въглеводород. Той допринася за задоволяване на нарастващото търсене на енергия в световен мащаб и може да се комбинира с възобновяеми енергийни източници. Шел охлажда природния газ в течност за по-лесното му транспортиране и го преобразува, за да се произвеждат горива и смазочни продукти с по-ниски въглеродни емисии .

Природният газ съставлява повече от половината от общото производство на Шел. Той бива произвеждан както на сушата, така и в морето/океана. Shell е един от водещите световни доставчици на природен газ и втечнен природен газ (LNG).

Какво е природен газ и за какво се използва?

Природният газ е въглеводород с най-ниско съдържание на въглерод, без мирис,безцветен и нетоксичен. Той осигурява топлина за готвене и отопление и захранва електроцентрали, които осигуряват електричество за домовете и бизнеса.

Той също така захранва много промишлени процеси, които произвеждат материали и стоки, вариращи от стъкло до облекло, и е важна съставка в продукти като бои и пластмаси.

Shell превръща газа в по-чисто изгарящи горива и други продукти в заводите за преработка на газ в течност. Също така бива охлаждан до -162ºC (-260ºF), превръщайки го в течност, която е лесна за транспортиране. Shell предлагага втечнен природен газ (LNG) като гориво с по-ниски емисии за кораби, камиони, автобуси и влакове.

Глобалното търсене на газ нараства. До 2030 г. очакваме да се увеличи с 40% спрямо нивото от 2014 г. Shell работи за увеличаване на  доставките на LNG, за да се отговори на бъдещото търсене. Например, изгражда се най-голямото плаващо съоръжение за производство на LNG в света, Prelude FLNG. Това ще позволи да се получи достъп до газови находища край бреговете на Австралия, които иначе биха били твърде скъпи или трудни за разработване.

Предимства на природния газ

Природният газ е в изобилие – ако потреблението му остане на настоящите нива, Международната агенция по енергетика (IEA) изчислява, че има достатъчно възстановими ресурси за около 230 години.

Природният газ е универсален продукт. Една газова електроцентрала отнема много по-малко време за стартиране и спиране, отколкото централа на въглища. Тази гъвкавост го прави съвместим с  възобновяеми източници като слънчева и вятърна енергия, които са достъпни само когато грее слънце и духа вятър.

Газът е най-чистият горящ въглеводород, които генерерира около половината от въглеродния диоксид (CO2) и само една десета от замърсителите на въздуха при  изгаряне на въглищата, когато се използват за производство на електроенергия. При използването на природен газ като гориво се създава потенциал за намаляване на краткосрочните емисии на CO2 и замърсяването на въздуха чрез използване му вместо въглища.

Към предимствата могат да се добавят и  дългосрочните разходи, свързани с изменението на климата и въздействието на тези изменения както върху хората, така и върху околната среда.

Газът също има все по-голям брой приложения, включително използването на LNG като алтернатива генерираща по-ниски въглеродни емисии при използването на  дизел и мазут в транспорта.

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

НСИ: Имаме данни, които да послужат за по-адекватни цени на водата

Националният статистически институт (НСИ) разполага с необходимите и достатъчно точни данни, които да послужат за адекватно определяне на цената на водата.

Милен Митев е избран за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия

Генералният директор на БНР Милен Митев беше избран единодушно за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU)...

Поскъпването на храните е с 2,5% в сравнение с миналата година

Цените на хранителните продукти бавно и без много шум продължават да вървят нагоре. За последната седмица се наблюдава поскъпване при краставиците и...

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Милен Митев е избран за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия

Генералният директор на БНР Милен Митев беше избран единодушно за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU)...

Поскъпването на храните е с 2,5% в сравнение с миналата година

Цените на хранителните продукти бавно и без много шум продължават да вървят нагоре. За последната седмица се наблюдава поскъпване при краставиците и...

Зам.-министър Ренета Колева участва във форум за бъдещето на водородната икономика

България има ясно изразена дългосрочна амбиция за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс, в това число на водород...