Прогнозата за северозападната част на Черно море до 13 юли се запазва благоприятна, като потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. Това съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на сайта си.
МОСВ осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.
Последните данни от цифровото моделиране и сателитно наблюдение не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента, както и вероятност за навлизане на такива.
Според експертни оценки миксът от днепровски и днестровски седименти, който се наблюдаваше през последните 25 денонощия в украински води, вече не е толкова изразителен, което може да означава, че концентрацията му е намаляла значително и вероятността от замърсяване на Българското Черноморие е на практика нищожна.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) следят състоянието на черноморските води в три допълнителни пункта в бреговата зона – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ обменя постоянно информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
От 15 юни на сайта на Министерството на туризма също има специална секция, в която може да се следи актуалната информация за чистотата и температурата на морската вода по българските плажове.