Ще спре ли спекулата на пазара „Магазинът за хората”

Ще спре ли спекулата на пазара „Магазинът за хората”

Коментар на председателя на Асоциацията на млекопроизводителите Димитър Зоров

Новата държавна инициатива за създаване на „Магазин за хората“ с минимални надценки предизвика разнопосочни реакции. Според правителството веригата ще предлага основни храни с до 10% надценка, с приоритет за българските стоки. Очаква се това да се случва в партньорство с Централния кооперативен съюз, както и онлайн. Първият обект ще заработи на територията на област Пловдив. Темата коментира в ефира на "Здравей, България" председателят на Асоциацията на млекопроизводителите Димитър Зоров.

„Не само аз съм привърженик, а въобще млечният бранш подкрепя тази стъпка. Ние виждаме в това някаква алтернатива, някакъв коректив на пазара. Разликата в обикновените магазини и "този за хората" ще е една единствена - нивото на надценката. Така че ние не смятаме, че с тези магазини ще бъдат задоволени потребителските нужди, защото те ще бъдат по един-два в град. Поне такива са намеренията, които слушаме. Дано се вдигне шум и потребителите да разберат истинските цени и наценките и къде са проблемите. Досега слушаме от най-различни икономически анализатори, които никога нямат нито един работен ден в реалното производство, как производителите са най-облагодетелстваните, а никой не иска да се занимава с производство и с животновъдство”, обясни Зоров. По думите му браншът разчита на отзвука, както е станало преди години с бензиностанциите, които са пуснали по-ниски цени.

Според него не става дума за политически интереси и не е възможно да се купуват гласове по време на избори в тези магазини.

„Всички привърженици на големите търговски оператори и техните лобисти търсят всячески под вола теле. Как ще купите гласове с по-ниски цени на стоките в магазина, при положение, че на никого не е забранено да продава с такива надценки?”, попита той.