Годишният темп на инфлация в България се ускори през юни за 16-и пореден месец, достигайки 16,9% спрямо 15,6% през предходния месец, показват данни на Националният статистически институт (НСИ).
Спрямо май тази година потребителските цени в нашата страна се повишават през юни с 0,9%, след като месец по-рано те се повишиха с 1,2 на сто.
Средногодишната инфлация за периода юли 2021 – юни 2022 г. спрямо периода юли 2020 г. – юни е 9,3 на сто, а инфлацията от началото на годината е 10,1 на сто.
Основен възходящ натиск върху инфлацията през юни оказва увеличението на цените на транспорта с 4,2% и цените в ресторанти и хотели – с 2,6%. Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се повишават в рамките на месец с 1,1%, а тези на жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома – с 1,6 на сто.
Цените на облекло и обувки намаляват с 0,2%, на хранителни продукти и безалкохолните напитки – с 0,1%, докато цените на алкохолни напитки и тютюневи изделия се повишават с 0,3%.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през юни нараства с 1,2% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускори до 14,8% от 13,4% през май.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.