Цените на златото се повишиха днес, насочвайки се към най-добрата си седмица от близо пет месеца, тъй като щатският долар продължи отстъплението си след притесненията относно американските икономически данни, съобщиха Ройтерс и Си Ен Би Си.
Спот цената на златото се повиши с 0,5 на сто до 1766,08 долара за унция към 08:24 часа по Гринуич (11:24 часа българско време). Така то прибави към цената си около 2,1 на сто от началото на седмицата, което е най-силният седмичен ръст от началото на март.
Цената на златото остава обратно пропорционално на тази на долара и доходността по облигациите, каза старши анализаторът в онлайн базираната търговска платформа О Ей Ен Ди Ей (OANDA) Джефри Халей. Въпреки оптимистичната седмица за златото, то все още е изправено пред четвърти пореден месечен спад, което е най-лошата му серия от месечни загуби от ноември 2020 г.
През по-голямата част от юли доларът остана около 20-годишен максимум, оказвайки натиск върху търсенето на злато, котиращо се в американската валута.
Върху цените на кюлчетата оказаха влияние и водещите централни банки, които възприеха агресивен подход към повишаване на лихвените проценти и затягане на паричното предлагане в опитите си да овладеят инфлацията. Ефект оказа и доброто представяне на доходността по американските държавни облигации по-рано през месеца.
По-високите лихви повишават доходността по облигациите, увеличавайки разходите за притежаване на злато, което от своя страна не носи доходност.
Въпреки че благородният метал отбеляза разпродажби под нивото от 1700 долара за унция по-рано през юли, важно е, че дългосрочното ниво на подкрепа при 1675-1680 долара за унция устоя на натиска. Оттогава златото се опитва да оформи дъно, след което да поеме нагоре, каза още Халей.
Официални данни, публикувани в сряда, показаха, че брутният вътрешен продукт на САЩ неочаквано се е свил през второто тримесечие. Това повиши рисковете пред икономиката и помогна за повишаване на цените на златото с повече от 1 процент вчера, тъй като инвеститорите приемат кюлчетата за убежище.