Висок ръст при събираемостта на просрочени задължения отчитат от Териториалната дирекция (ТД) на НАП в Бургас, предаде БТА. Близо 210 милиона лева са събрани за първите осем месеца на годината от публичните изпълнители на приходното ведомство в морския град. Резултатът е почти рекорден и отбелязва увеличение с 15 на сто или 31,5 млн. лв. в сравнение със същия период на миналата година, съобщиха от НАП – Бургас.
„Отбелязваме трайна тенденция на повишаваща се събираемост, в основата е активната комуникация и партньорският ни подход към длъжниците – фирми и физически лица. Към пропусналите да платят в пълен размер публичните си дългове прилагаме принципа на ранното уведомяване и разясняване на възможностите за обезпечаване и плащане на дългове при финансови затруднения“, каза директорът на ТД на НАП Бургас Татяна Кънчева. Тя уточни, че при трайна липса на съдействие и плащане от страна на длъжниците се стига и до търгове за продажба на имущество, а в определени случаи се търси и отговорност за дълговете лично от управителите на задлъжнелите фирми.
От началото на годината териториалната структура на приходната агенция е провела 138 търга, като постъпилите от тях суми надхвърлят един милион лева. На 113 търговски обекта с големи неплатени задължения по Южното Черноморие по време на лятната контролна кампания на НАП е приложена принудителната мярката изземване на средства от каси на длъжници.
От Националната агенция за приходите напомнят, че чрез автоматизирана система на Министерството на финансите получават обратна информация от всички държавни и общински органи, преди те да започнат разплащане към изпълнители на обществени поръчки и други получатели на държавни и общински средства. Следва извършване на проверка за наличие на публични задължения и при установяване на такива, цялата или част от сумата, предвидена за разплащане, се използва за погасяване на дълговете към фиска.
От началото на годината след проверки на НАП Бургас са събрани и внесени в бюджета над 9 милиона лева просрочени задължения, натрупани от изпълнители на обществени поръчки и други получатели на държавни и общински средства, уточни директорът на дирекция „Събиране“ в ТД на НАП – Бургас Светослав Синков.
Данъчните препоръчват на гражданите и фирмите да ползват е-услугите на НАП с ПИК или КЕП, за да проверят дали имат задължения и какъв е актуалният им размер. В случаите на образувано изпълнително производство, клиентите, които изпитват финансови затруднения, могат да се обърнат към компетентния публичен изпълнител, за да обсъдят подходящи мерки за обезпечаване и заплащане на просрочените задължения.